Ministerstvo vnitra se i v roce 2025 připojuje k mezinárodní iniciativě Den bezpečnějšího internetu. V rámci tohoto dne upozorňuje na význam prevence kybernetických rizik a ochrany soukromí v digitálním prostředí. Hlavním tématem letošního ročníku je „Digitální stopa, kterou za sebou v online prostředí zanecháváme“.
Kyberkriminalita po několika letech v roce 2024 o cca 5 % snížila a tvořila 10,7 % celkové kriminality. Tato pozitivní změna je přičítána především rozsáhlé preventivní činnosti a rostoucí digitální gramotnosti občanů. I přesto však kyberkriminalita, včetně zneužívání digitální stopy, zůstává problémem, který ovlivňuje každého z nás. Proto je stále důležité věnovat pozornost bezpečnému chování online a ochraně osobních údajů.
Ministerstvo vnitra v uplynulém roce realizovalo celou řadu vzdělávacích aktivit, které měly za cíl zvýšit povědomí o digitální hygieně a ochraně před kybernetickými hrozbami. Mezi těmito aktivitami byly například preventivní materiály o rizicích umělé inteligence, či obecně rizicích v kybersvětě jako jsou kyberšikana, kybergooming nebo sexting, online podvody ad. Na počátku letošního roku jsme uspořádali velmi úspěšná školení zejména pro preventisty Policie ČR, obecních a městských policií, obcí a krajů, kterých se zúčastnilo přes 1150 osob. Resort také podpořil programy prevence kyberkriminality na místní úrovni, které pomohly financovat projekty Policie ČR, obcí a krajů zaměřené na bezpečnost v online světě.
Dne 10. 2. 2025, tedy den před mezinárodní akcí Den bezpečnějšího internetu, uspořádalo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s českým garantem projektu Safer Internet Centrum Česká republika, sdružením CZ.NIC, a spolu s dalšími důležitými partnery, tiskovou konferenci a odborný seminář. Ty se věnovaly právě rizikům kybersvěta (ochrana soukromí, bezpečné používání digitálních platforem a prevence kybernetických útoků ad.) a zejména tématu digitální stopy. Na uvedených odkazech si můžete obě akce zpětnou prohlédnout.
Panelové diskuze se zúčastnil Martin Kožíšek (CZ.NIC), Zuzana Pidrmanová (PP ČR), Petr Seifert (NÚKIB), Dominika Herdová (Nadace O2) a Veronika Sodomová (Jeden svět na školách). Diskuze se věnovala např. tomu, jak se na internetu chovat bezpečně a co dělat pro bezpečnou digitální stopu, jaký má vliv AI na budování digitální stopy, co to vůbec je digitální stopa a zda je možné se bez ní na internetu pohybovat, jak společnost vnímá digitální stopu aj.
Během odborného semináře pak hovořili například Tereza Trčková z OPK MV, Alena Stočesová-Martínková z MŠMT, Matěj Písařík z NePornu, Zuzana Pidrmanová (PP ČR), která představila nový plakát k digitální stopě, Petr Jirásek z Centra kybernetické bezpečnosti – projekt „Kyber cena roku“ - https://www.kybercena.cz/o-nas/ , Hana Petráková z Linky bezpečí – „Prozradit tajemství, je to zrada?“ - https://www.linkabezpeci.cz/-/odhalit-sverene-tajemstvi-neznamena-zradit.
Policie i odborníci z Ministerstva vnitra varují před neuváženým sdílením informací na sociálních sítích. To, co považujeme za neškodný příspěvek, může v budoucnu vést k vážným problémům. Ochrana soukromí začíná obezřetností – čím pečlivěji zvažujeme, co sdílíme, tím lépe chráníme sebe a své blízké před riziky spojenými s digitální stopou.
Prevence kybernetických hrozeb a ochrana digitální stopy jsou nezbytné pro bezpečný život v digitálním světě. Ať už jde o vzdělávací materiály pro školy, osvětu pro seniory nebo podporu preventivních projektů, důležitost prevence, osvěty a obezřetnosti v online prostředí nelze podceňovat. Věnujme se ochraně soukromí a bezpečnému chování na internetu, abychom chránili nejen sebe, ale i naše blízké.
U příležitosti Dne bezpečnějšího internetu připravil CZ.NIC společně s partnery příručku, kterou si můžete stáhnout zde.
informuje redakce OPK MV