Evropská cena prevence kriminality (ECPA) je udílena Evropskou sítí prevence kriminality (European Crime Prevention Network, EUCPN), jež je mezinárodní platformou propojující místní, národní a evropské úrovně prevence kriminality. ECPA každoročně oceňuje nejlepší evropský projekt na poli prevence kriminality a podporuje tak výměnu zkušeností dobré praxe v rámci EU na zvolené téma. Členské státy do soutěže nominují po jednom projektu prevence kriminality na dané téma. Česká republika do soutěže každým rokem vysílá svého zástupce na základě výsledků v národním kole.
Letošní ECPA je organizována v režii maďarského předsednictví EUCPN, které stanovilo jako téma roku 2024 „prevenci recidivy“.
Odborná komise vybrala v národním kole soutěže ECPA pro rok 2024 jako vítězný projekt „Nekomerční pracovní agentura RUBIKON“, který realizuje RUBIKON Centrum, z. ú. Centrum RUBIKON provozuje unikátní nekomerční pracovní agenturu zaměřenou na zlepšení zaměstnatelnosti osob s trestní minulostí. Projekt propojuje neziskový sektor, stát a soukromé zaměstnavatele, aby společně vytvářeli inkluzivní trh práce a podporovali reintegraci této skupiny.
V ČR je přibližně 425 000 lidí se záznamem v rejstříku trestů, což je asi 6 % produktivní populace. Tato skupina patří k jedné z nejvíce zranitelných na trhu práce. Často získává pouze krátkodobá či nízkokvalifikovaná zaměstnání nebo dlouhodobě pracuje nelegálně. RUBIKON každý rok působí ve více než 20 věznicích, kde připravuje odsouzené na propuštění, poskytuje jim poradenství a připravuje je na jednání se zaměstnavateli. Tato práce pokračuje i po propuštěním zprostředkováním zaměstnání a podporou v adaptaci. Pracovní agentura RUBIKON komplexně pracuje se sociálním znevýhodněním, které tato cílová skupina na trhu má, objevuje jejich skrytý potenciál a učí je ho využít. Pomáhá klientům rozpoznat jejich silné stránky a nabízí komplexní pomoc při jejich reintegraci na trh práce. RUBIKON také spolupracuje se zaměstnavateli a pomáhá jim měnit zažité stereotypy při náboru. Důležité je, že při rozvoji svých služeb využívá žitou zkušenost lidí s trestní minulostí a jde příkladem – 30 % jejich zaměstnanců má trestní minulost.
Projekt byl vyhodnocen v rámci výzkumu IKSP, který potvrdil, že spolupráce s agenturou RUBIKON a stabilní zaměstnání významně snižují míru recidivy. Zatímco recidiva u klientů RUBIKONu byla 11,4 %, u kontrolní skupiny dosáhla 97,6 %.
Na druhém místě se umístil projekt „Náprava vztahů v rodině“ realizovaný společností EUROTOPIA.CZ, o. p. s. Projekt "Náprava vztahů v rodině" se zaměřuje na rodiny nacházející se v nepříznivé sociální situaci spojené s uvězněním některého jejich členů. Uvěznění často vede k narušení rodinné rovnováhy, finančním problémům a psychické zátěži pro celou rodinu. Tento projekt usiluje o obnovu narušených rodinných vazeb a resocializaci, což je klíčové pro úspěšné začlenění odsouzených zpět do společnosti, a reaguje na fakt, že téma obnovy – nápravy vztahů a celkově sociálních vazeb mezi rodinnými příslušníky je v současné době nedostatečně ošetřeno.
Cílovou skupinou projektu jsou vězni ve výkonu trestu odnětí svobody v Opavě a jejich rodiny, zejména děti a blízcí příbuzní. Projekt funguje na principu multidisciplinární spolupráce a nabízí různé formy podpory: od informačních besed, sociálně-právního poradenství až po asistovaná setkání a rodinné poradenství. Tyto aktivity se neustále přizpůsobují potřebám klientů. Spolupráce s odsouzeným v rámci výkonu trestu pokračuje i v době po propuštění, kdy odsouzený zažívá zátěž spojenou se změnou, adaptaci na běžné životní podmínky a zároveň se vyrovnává s dopady svých činů. V roce 2024 bylo do projektu zapojeno 22 odsouzených a zájem o účast překonal očekávání. U 80 % klientů došlo k zintenzivnění kontaktu s rodinou a u 50 % k posílení rodičovské odpovědnosti.
Na třetím místě skončil projekt „Probační program KOMPAS“ společnosti Podané ruce o.p.s. Projekt KOMPAS nabízí komplexní podporu pro dospělé pachatele trestné činnosti, kteří byli podmíněně propuštěni z výkonu trestu odnětí svobody a bojují se závislostmi na návykových látkách. Podle statistik trpí závislostí minimálně 40-59 % vězněných osob. Tyto osoby, často s duální diagnózou a kumulací sociálních problémů, čelí obtížné situaci při pokusu o návrat do společnosti. Program pracuje pomocí adiktologické péče, psychologické podpory a sociální práce, s důrazem na kontinuální péči od výkonu trestu až po propuštění. Je realizován ve městě Brně a v 6 věznicích v ČR.
Kompas se zaměřuje na udržení abstinence, motivaci klientů k odpovědnosti a aktivní zapojení do procesu změny. Poskytuje nástroje pro dlouhodobou změnu rizikového chování a pracuje i s rodinnými příslušníky. Projekt rovněž zahrnuje aktivní spolupráci s dalšími organizacemi, což zajišťuje komplexní přístup a efektivní využití dostupných zdrojů a služeb.
Vyhodnocení ukazují, že více než 75 % klientů dosáhlo pozitivní změny v soběstačnosti. Program nejen snižuje riziko recidivy, ale také motivuje klienty k aktivnímu zapojení do společnosti, obnovuje jejich sociální vztahy a poskytuje materiální pomoc. Inovativními metodami projektu jsou integrace biopsychosociálního přístupu a intenzivní individuální case management, který zajišťuje kontinuální péči. Další inovací je Matice soběstačnosti, nástroj pro sledování pokroku a přizpůsobení podpory potřebám klientů.
Evropské finále soutěže ECPA 2024 proběhne v prosinci 2024 v Budapešti.
Článek ke konferenci na webu Středočeského kraje
Podrobnosti k nominacím:
Nekomerční pracovní agentura RUBIKON
informuje redakce OPK MV a Petr Klíma