Jako tradičně, i letos si 25. května připomeneme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986, v ČR pak od roku 2004. Symbolem je pomněnka podle jejího anglického názvu, který v překladu znamená „nezapomeň na mě“.
Ministerstvo vnitra se celoročně věnuje jak pohřešovaným dětem, tak i dětem ohrožených násilím, špatným zacházením nebo jinou náročnou situací ve svém osobním životě nebo v rodině. Připomínáme tyto aktivity i v Pomněnkový den právě proto, že tyto náročné situace mohou vést k tomu, že se dítě rozhodne utéct z domova.
Mezi celoroční aktivity na ochranu ohrožených dětí patří například vytvoření a implementace jednotného identifikačního nástroje Karta KID. Karta KID je určena pro učitele, sociální pracovníky, zdravotníky, policisty, hasiče a další profese, které mohou přijít do kontaktu s ohroženými dětmi a poskytuje vodítka k identifikaci ohrožení života, bezpečí a zdraví dítěte. Ministerstvo vnitra a Policie ČR klade důraz na vzdělávání policejních specialistů na práci s dětmi, ale i na vzdělávání policistů ostatních specializací v problematice ohrožených dětí nebo obětí trestných činů.
Ministerstvo vnitra podpořilo vznik prvního dětského advokačního centra s multioborovým týmem, jehož hlavním cílem je prevence sekundární viktimizace dětí ohrožených násilím a poskytnutí komplexní podpory dětem. V Praze jej provojuje organizace Centrum Locika. Dětské advokační centrum | Centrum LOCIKA
MV společně s dalšími ministerstvy a zmocněnkyní vlády pro lidská práva připravuje nový vládní program Bezpečné dětství – cesta k prevenci násilí ve společnosti, který vznikl jako reakce na současnou situaci mezi dětmi a mládeží a v celé společnosti. V posledních letech roste násilné jednání mezi dětmi, proti školám a učitelům, roste i počet sebevražd dětí a mladých lidí. Chystaný program shrnuje současné trendy, které ve svém důsledku mohou ohrožovat celou společnost, a tím i vnitřní bezpečnost státu. Současně navrhuje opatření ke změně situace, zejména na poli prevence.
V současné době se v souvislosti se zvyšujícím se násilím mění i důvody pátrání po pohřešovaných dětech. Dříve policie pátrala po pohřešovaných dětech, aby jim nikdo cizí neublížil, když se ztratily. Dnes se většinou pátrá po pohřešovaných dětech, aby neublížili sobě, nebo někomu jinému. Základem programu je včasná identifikace ohroženého dítěte a včasná a kvalitní intervence založená na potřebách dítěte. Klíčem je koordinovaná multidisciplinární pomoc a spolupracující síť služeb.
Hlavním tématem Pomněnkového dne je však pátrání po pohřešovaných dětech. Ministerstvo vnitra je garantem Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných osobách v ohrožení (NKMPPOO). V loňském roce se původní Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech (NKMPPD), jehož součástí bylo “Dítě v ohrožení” a aplikace ECHO, rozšířil. Ke kategorii „Dítě v ohrožení“ přibylo pátrání po seniorech v ohrožení. Na základě dosavadní funkční spolupráce, trvající od roku 2010, se k systému přidala i další média a nově i stovky strážníků obecních a městských policií z celé republiky. Informovali jsme v tomto článku.
Od června 2024 pak aplikace ECHO avizuje nejen „Dítě v ohrožení“ ale i „Senior v ohrožení“. Aplikace ECHO je přímo napojena na policejní databázi pohřešovaných osob v ohrožení a v okamžiku, kdy Policie ČR vloží do databáze nový případ, obdrží všichni uživatelé notifikaci s fotografií a základními údaji pohřešované osoby v ohrožení.
Když už se stane, že dítě uteče z domova nebo se ztratí, pak včasné nalezení pohřešovaných dětí je základním předpokladem pro záchranu jejich života a zdraví. Pomáhat může i veřejnost, která se o hledané osobě v ohrožení dozví buď přes média nebo prostřednictvím aplikace ECHO.
Pomozte nám chránit děti před zneužíváním, ať je dětí, co utíkají z domova, co nejméně. A v případě, že se ztratí, pomozte nám najít děti včas. Kromě Aplikace Echo jsme již v minulosti publikovali k této problematice například:
Praktické informace, když se vaše dítě ztratí – 2024
Publikace ZAJÍČKOVO NEBEZPEČNÉ DOBRODRUŽSTVÍ (aneb jak naučit děti, jak se mají správně chovat, aby se neztratily) – 2023
Letošní rok se Česká republika opět zapojuje do globální kampaně, ve které spojilo své síly 29 zemí.
Kampaň "Friend or Monster?" je spuštěna ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení a nevládními organizacemi. Je spuštěna v Rakousku, Belgii, Brazílii, Kolumbii, Chorvatsku, České republice, Salvadoru, Estonsku, Francii, Řecku, Guatemale, Hondurasu, Indonésii, Itálii, Keni, Litvě, Lucembursku, Nizozemsku, Filipínách, Portugalsku, Republice srbské (Bosně a Hercegovině), Rumunsku, Skotsku, Singapuru, Slovinsku, Švýcarsku, Thajsku, Spojených státech a Pobřeží slonoviny. Všichni účastníci doufají, že zvyšováním povědomí a podporou včasné intervence zastaví zneužívání dětí a zabrání jeho eskalaci v případ pohřešovaného dítěte.
Kampaň "Friend or Monster?", česky "Kamarád nebo monstrum?“, vyzývá k včasné intervenci a zastavení zneužívání dětí, a s tím i následného zmizení dětí.
Kampaň varuje, že zneužívání ze strany blízkých dospělých – včetně rodinných příslušníků, rodinných přátel, učitelů, trenérů, sousedů nebo jiných autorit – je mnohem častější, než se obecně věří. Tito jedinci zastávají v životě dítěte mocenské nebo důvěrné pozice, takže pro děti je extrémně obtížné promluvit a svěřit se.
Cílem kampaně " Kamarád nebo monstrum?" je vybavit rodiče, učitele a pečovatele znalostmi, jak rozpoznat varovné signály zneužívání, vést bezpečné a podpůrné rozhovory s dětmi a hlásit podezření příslušným institucím. Friend or Monster? - AMBER Alert Europe
ODKAZY:
Friend or Monster? - AMBER Alert Europe
Karta KID – Karta KID - Society for all
Aplikace ECHO je ke stažení ZDE
Další informace k pátrání po pohřešovaných osobách naleznete na stránkách Pomozte mě najít včas
DAC - Dětské advokační centrum | Centrum LOCIKA
informuje redakce OPK MV