V rámci metodické činnosti našeho odboru v oblasti prevence kriminality, po konzultaci a zapracování podnětů uživatelů, Vám přinášíme nové unikátní metodiky pro měření úspěšnosti a efektivity projektů, ale i programů prevence kriminality.
1) Metodika měření úspěšnosti a efektivity projektů prevence kriminality (MEprojPKa) a 2) Metodika měření úspěšnosti a efektivity programů prevence kriminality (MEprogPKa) jsou jedny z výstupů projektu Měření úspěšnosti programů a projektů prevence kriminality (č. VC20232026014), který je realizován v letech 2023–2026 na základě výzkumné potřeby Ministerstva vnitra ČR z Programu bezpečnostního výzkumu pro potřeby státu 2022–2027 (Program SecPro – SECurity PROcurement).
Cílem projektu je rozvoj systému prevence kriminality v České republice, zejména v oblasti jeho efektivního a úspěšného fungování, jeho schopnosti tuto efektivitu a úspěšnost správně měřit, vyhodnocovat, a na základě toho se do budoucna více zaměřovat na postupy, které se ukázaly jako úspěšné.
MEprojPKa byla vytvořena zejména pro podporu místní úrovně prevence a je určena manažerům prevence kriminality měst a krajů, koordinátorům prevence v Policii ČR či realizátorům projektů prevence kriminality v neziskových organizacích, ale i dalším zájemcům, kteří si potřebují osvojit základy vyhodnocování (evaluace) projektů. Z metodiky se bude vycházet při vyhodnocování projektů podporovaných dotacemi v programech OPK MV (závazně od roku 2026, kdy v Zásadách nahradí stávající metodiku; dobrovolně je ale možné využívat již nyní), nicméně metodiky jsou využitelné obecně, i mimo tyto programy (např. v dotačních programech krajů, obcí apod.).
Pro zvýšení využitelnosti v praxi je MEprojPKa připravena ve stupňující se náročnosti:
Pochopení a zavedení metodiky do praxe bude podpořeno eLearningem pro její uživatele. Na eLearningu se v projektu intenzivně pracuje a budoucí uživatelé budou mít možnost se zapojit rovněž do jeho pilotního testování.
MEprogPKa je primárně určena gestorům programů prevence kriminality z OPK MV ČR. Možnými uživateli metodiky mohou být rovněž i zástupci krajů a obcí, které mají vlastní programy v oblasti prevence kriminality, zástupci dalších ministerstev a jejich složek (mj. MSp a PMS, MO, ÚV, MŠMT, MPSV, MZd), nadací atd. Může být užitečným nástrojem pro všechny, kdo si potřebují osvojit základy vyhodnocování (evaluace) programů, jako jsou krajští manažeři prevence kriminality, či odborníci z Policie ČR.
MEprogPKa je komplementární k metodice MEprojPKa, částečně se překrývají a jsou zpracovány ve stejném stylu. Protože každá má svůj okruh čtenářů, umožnilo oddělení vyhodnocení programů, od vyhodnocení projektů, zjednodušit a zkrátit texty. Je pro ni klíčové strategické ukotvení, návaznost cílů na indikátorovou soustavu a evaluační plán programu. Předpokládá se, že uživatel programové metodiky se seznámí i s projektovou metodikou, a také s Výzkumnou zprávou a jejími přílohami (ta bude zveřejněna dodatečně v průběhu projektu). Uživatel projektové metodiky nemusí znát metodiku programu.
V rámci projektu pak postupně připravíme rovněž informační systém, který usnadní vyhodnocování projektů v rámci dotačních programů OPK MV (i samotných těchto programů; předpoklad implementace od roku 2027) a také databázi pro příklady dobré praxe, včetně stanovení kritérií, podle kterých je možné projekty jako dobrou praxi označit.
Přílohy /viz i odkazy v textu/
informuje redakce OPK MV a Michal Barbořík