Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Jak být v prevenci kriminality o krok napřed a další informace o aktivitách v kraji - v příloze přinášíme  zajímavý rozhovor na toto téma s vedoucím oddělení prevence kriminality Středočeského kraje, Mgr. Filipem Gundzou, MBA.

Rozhovor

Originál rozhovoru byl uveřejněn na profesní síti LinkedIn Mgr. Veronikou Kučerovou, manažerkou prevence kriminality na odboru bezpečnosti a krizového řízení Středočeského kraje.

informuje redakce OPK MV

Dne 22. března 2023 proběhla na Ministerstvu vnitra tisková konference, která představila nový modul mobilní aplikace Bright Sky. Tato aplikace od Nadace Vodafone, kterou Ministerstvo vnitra podporuje svojí záštitou a kterou společně s Policií ČR pomáhá rovněž odborně tvořit a šířit v praxi, již čtyři roky pomáhá obětem domácího násilí. Aplikace Bright Sky CZ | Nadace Vodafone ČR.

 Policie ČR řeší ročně cca 8500 incidentů se znaky domácího násilí. K ochraně ohrožené osoby před dalšími útoky může policie vykázat násilnou osobu ze společného obydlí. V průměru bylo ročně v letech 2018-2022 policií vykázáno ze společné domácnosti cca 1200 násilných osob. V České republice si aplikaci stáhlo již více než 9 000 lidí. Každý měsíc aplikaci aktivně využívá průměrně 292 lidí, a jen za loňský rok volalo z aplikace na linku 158 přes 400 lidí. Přes aplikaci bylo také uloženo přes 450 důkazů pomocí funkce Můj deník.

Oběti domácího násilí se lépe vyznají ve svých právech | Nadace Vodafone ČR

Aplikace Bright Sky, kterou provozuje Nadace Vodafone, poskytuje kompletní, ověřené a aktualizované informace každému, kdo se nachází v násilném vztahu, nebo těm, kteří se v této souvislosti obávají o někoho blízkého. Nabízí adresář odborných služeb specializovaných na problematiku domácího násilí z celé ČR, dotazníky k vyhodnocení bezpečí (nebo naopak rizik) ve vztahu, informace o domácím a sexuálním násilí a nově i průvodce českými zákony, který jim lidsky a srozumitelně poradí s vybranými životními situacemi, které musejí řešit. Školením, jak aplikaci využít v praxi, projdou i pořádkoví policisté, kteří u případů domácího násilí zasahují.

Další aktivity Ministerstva vnitra na podporu prevence domácího násilí a boje proti němu

Ministerstvo vnitra se aktuálně intenzivně podílí na přípravě nové komplexní vládní právní úpravy domácího násilí, která obětem lépe pomůže identifikovat násilné vztahy a poskytne jim i větší ochranu a potřebnou pomoc. V oblasti prevence kriminality podporuje Ministerstvo vnitra dotačně profesionální organizace zaměřující se na práci s násilnými osobami a osobami nezvládajícími agresi s lidských vztazích. Také se významně odborně a finančně podílí na školení a specializaci policistů na oblast domácího násilí a jejich schopnost tyto případy lépe řešit a pomáhat obětem násilí. Řadu konkrétních úkolů pak plní v rámci Strategie prevence kriminality v ČR i Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí, které dokládají, že boj proti domácímu násilí a pomoc jeho obětem patří mezi priority vlády ČR a Ministerstva vnitra.

Ministerstvo vnitra podporuje již čtyři roky aplikaci Bright Sky - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)

 

informuje redakce OPK MV a Markéta Sailer

EUCPN publikovalo nový dokument s doporučeními k prevenci online podvodů zaměřený na sociální inženýrství. Můžete se v něm dočíst, jak podvody fungují a na co zaměřit preventivní iniciativy. EUCPN také znovu upozorňuje na soubor nástrojů k práci s vysoce ohroženými skupinami obětí, který vznikl za spolupráce českého předsednictví a byl přeložen do českého jazyka. Nakonec je zmíněna série krátkých publikací zabývajících se mýty v prevenci kriminality (například tvrzením, že prevence zločinu vede pouze k jeho přesunutí do jiné lokality). V této sérii vyšlo už 5 „Bořičů mýtů“, z kterých jsou 3 dostupné v češtině.

Zjistěte více na eucpn.org/service/newsletters.

informuje redakce OPK MV a Ester Kunštátová

V úvodu následujícího textu si nejprve připomeneme genezi a věcné souvislosti nových evropských norem a poté již konkrétní představení nových dokumentů.

V říjnu loňského roku v Praze jednali experti na prevenci kriminality na konferenci k tématu „Jak zajistit bezpečnost ve městech pomocí nástrojů prevence kriminality, např. využitím úprav městského prostředí?“ To bylo hlavní téma mezinárodní odborné konference, která se v Praze uskutečnila v rámci předsednictví Česka v Radě EU.

Ve čtvrtek 6. října 2022 uspořádalo v Praze Ministerstvo vnitra odbornou konferenci „Městské prostředí – bezpečnostní hrozba, nebo příležitost pro prevenci?“. Odborníci na ní mimo jiné představili koncepty prevence kriminality pracující s přizpůsobováním městského prostředí, jako jsou realizace a design staveb nebo územní plánování, a to např. prostřednictvím architektonického, sousedského, sociálního nebo kulturního a psychologického prostředí. Diskutovalo se o konkrétních řešeních a jejich přínosech pro bezpečnost a prevenci kriminality ve městech i o zapojení těchto konceptů do práce policie při zajišťování bezpečí na místní úrovni.

„Mezi cíle prevence kriminality patří vytváření bezpečnějšího prostředí a zlepšování kvality života. Jde o to dostat se ke kořenům zločinu tím, že budeme zkoumat místa, kde se zločin odehrává, a snažit se mu předcházet například tím, že budeme architekturu či rekonstrukci městského prostředí plánovat s využitím konceptů prevence kriminality a příkladů dobře fungujících v praxi,“ říkal Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra. Konferenci pořádalo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Českou agenturou pro standardizaci a sekretariátem Evropské komise pro standardizaci – Technické komise 325.

Součástí takové situační prevence kriminality je i využívání postupů a metod stanovených v evropských technických bezpečnostních normách. Tyto normy, vycházející z principů environmentálního designu, počítají s konkrétními opatřeními už při plánování a navrhování staveb, budov, veřejných prostranství, ale i prostředků a staveb hromadné dopravy. Je třeba plánovat a navrhovat tyto prostory a prostranství tak, abychom dbali na bezpečnostní pravidla a bezpečnost lidem garantoval už samotný návrh,“ připomněla Alena Šimková, předsedkyně Evropské komise pro standardizaci – Technické komise 325 „Prevence kriminality při plánování městské výstavby a navrhování budov“.

Cílem této konference i prioritou Ministerstva vnitra týkající se českých měst i aktivit na evropské úrovni je rozšiřovat tyto preventivní přístupy mezi odborníky. Kromě preventistů a bezpečnostních složek se jedná třeba i o architekty, projektanty, designéry, územní plánovače, majitele a správce budov a veřejných prostranství, kriminology, sociology či psychology.

V návaznosti na aktivity související s propagací závěrů CPTED konference si Vás dovoluji informovat o nejnovějším vývoji kolem norem EN 14383-2 a EN 14383-6.

Obě normy byly na konferenci široce prezentovány jejich zpracovateli z odborné pracovní skupiny, která působí v rámci technické normalizační komise CEN/TC 325. Odkaz na normu byl podle pravidel CEN zveřejněn dne 14. 12. 2022.  Náhled na normu 14383-2 je zde CEN - CEN/TC 325 (cencenelec.eu)

Práce na normě pro "veřejná prostranství" CEN/TS 14383-2 Crime prevention through building design, urban planning and City maintenance – Principles and procedures byly dovedeny do finální verze, která byla předložena k hlasování. Norma byla dne 13. 10. 2022 přijata a zveřejněna 14. 12. 2022.

Další důležitou evropskou normu připravila, zpracovala a úspěšně dovedla ke schválení WG 3 TC 325 – normu prevence kriminality technickou specifikaci – ČSN P CEN/TS 14386-6 „Prevence kriminality – Plánování městské výstavby a navrhování budov – Část 6: Školy a vzdělávací instituce“. Zde odvedli odborníci z ČR velký kus práce v součinnosti s členy WG 3/TC 325.

Dle OZNÁMENÍ č. 110/22 Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví o zahájení zpracování návrhů českých technických norem a na základě § 6 zákona č. 22/1997 Sb. zveřejňuje Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví seznam úkolů tvorby českých technických norem, nově zařazených do plánu. Každý, kdo má zájem stát se účastníkem připomínkového řízení k návrhům konkrétních českých technických norem, nechť se přihlásí do 4 týdnů od zveřejnění u zpracovatele návrhu, jehož adresa je v níže uvedeném seznamu, popřípadě prostřednictvím e-mailu na adrese [email protected]. Návrhy ČSN mohou zpracovatelé účastníkům (s výjimkou věcně příslušných ministerstev nebo jiných ústředních správních úřadů a příslušných technických normalizačních komisí) poskytovat za úhradu režijních nákladů (rozmnožení, poštovné). Současně se upozorňuje, že úkoly tvorby českých technických norem může zpracovávat jen organizace nebo občan, s nimiž to Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví prostřednictvím České agentury pro standardizaci, s. p. o., dohodl a u nichž oznámil ve Věstníku ÚNMZ zahájení prací s uvedením zpracovatele. Návrhy českých technických norem, u nichž by obě tyto podmínky nebyly splněny, nemohou být schváleny. U úkolů označených **) se předpokládá převzetí evropské normy schválením k přímému používání jako ČSN podle 7.3.3 MPN 1:2011.

Naše předmětná norma je zapsána na straně číslo 39 Věstníku 11/22. Konkrétně zde stojí, že jde o úkol číslo 73/0068/22, přiděleno TNK: 148 Prevence kriminality - Plánování městské výstavby a navrhování budov - Část 6: Školy a vzdělávací instituce.

Přejímaný mezinárodní dokument: CEN/TS 14383-6:2022 **)

Zpracovatel: Česká agentura pro standardizaci, státní příspěvková organizace Biskupský dvůr 1148/5 Praha 1 110 00.

I proto se již se připravuje jednání TNK č. 148, kde bude problematika „souběhu“ obou norem, tedy zmiňované 14383-6 a již delší dobu platnou ČSN 73 4400 diskutována. Předpokládaný termín jednání bude květen letošního roku.

Obě nové normy prevence kriminality budete moci najít na ČSN online pro jednotlivě registrované uživatele (agentura-cas.cz), kde se obě normy dají za úplatu stáhnout.

informuje redakce OPK MV a Tomáš Koníček, předseda TNK č. 148 a nezávislý bezpečnostní expert

Dne 13.3. uspořádal Kraj Vysočina workshop s předními ICT odborníky: koordinátorem projektu Safer internet centra panem Martinem Kožíškem z CZ.NIC a panem doc. JUDr. Janem Kolouchem, Ph.D. z CESNET. Tématem byla problematika užívání ICT technologií dětmi v zařízení dětských domovů, zařízeních pro výkon ústavní i ochranné výchovy.

Mezi účastníky byli také přítomni: zástupce OPK MV, státního zastupitelství, krajský zástupce pro oblast sociálně-právní ochrany dětí. Nechyběli samozřejmě ani zástupci z řad školských zařízení i další účastníci.

Více o uvedené akci i obsahu se můžete dozvědět zde.

Aktuální aktivity jednotlivých krajů v oblasti prevence před kybernetickou kriminalitou včetně Kraje Vysočina a také v rámci aktivit „Krajů pro bezpečný internet“ jsou velmi potřebné a děkujeme tímto za jejich uskutečňování.
V případě, že i Váš kraj uspořádal či se chystá uspořádat zajímavou aktivitu, seminář nebo workshop s tématem kyberprevence – dejte nám o ní, prosím, také vědět.

informuje redakce OPK MV a Lucie Kosová

Ve středu 8. 3. 2023 se uskutečnilo zahájení již osmého ročníku Yellow Ribbon Run, který podporuje integraci lidí po výkonu trestu. Letos je běh věnovaný ženám. Závody ve věznicích, které předchází hlavní červnové akci pro veřejnost, odstartovaly běžkyně z oddělení pro výkon trestu odsouzených žen v Domově sv. Karla Boromejského v Řepích, které spadá pod Vazební věznici Ruzyně.

Podrobnosti se dočtete v přiložené Tiskové zprávě

informuje redakce OPK MV

Časopis Veřejná správa připomněl v březnovém čísle Den bezpečnějšího internetu. O zvyšující se kyberkriminalitě na internetu se můžete dočíst prakticky každodenně - nejčastěji ale bohužel z tzv. černé kroniky, tedy osobních zkušeností lidí, které někdo podvedl či jinak zneužil. Proto prosím opravdu nepodceňujte prevenci!

Chcete-li se o kyberkriminalitě dozvědět více přečtěte si originál článku ZDE

informuje redakce OPK MV

Město Plzeň pod záštitou odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra společně s odborníky v oblasti bezpečnostních systémů a modelování dopravy pořádá odbornou konferenci „Efektivní řešení pro bezpečnost, dopravu a prevenci kriminality ve městě“.  Konference se uskuteční 23. května 2023 v Plzni.

Účastníci konference se seznámí s aktuálními trendy v oblasti moderních technologií při řešení bezpečnosti nebo prevence kriminality v obci.  Konference je zcela zdarma a je určena pro  širokou odbornou veřejnost, především zástupce samospráv (manažeři prevence kriminality krajů a obcí, pracovníci městských a obecních policií atd.), zástupce Policie ČR atd.

Pozvánky na akci jsou níže.

Leták

Pozvánka

informuje redakce OPK MV

Velmi zajímavý podcast o kyberkriminalitě, vlivu počítačových her na děti, finančních podvodech na internetu a mnoho dalších tématech. Podcast vznikl pod záštitou KPBI ve vedení s Ing. Lucií Časarovou, ve spolupráci se Středočeským krajem, oddělením prevence kriminality KÚSK v čele s Mgr. Filipem Gundzou a Vzdělávacím institutem Středočeského kraje.

Již si můžete poslechnout 1. a 2. epizodu s názvem „Kyberkriminalita v ČR strmě stoupá. Co s tím?“, kterými vás provede mjr. Richard Valiček.

Jedním z dalších hostů podcastu je např. Daniel Hejda, který poskytl menší úvod ke své epizodě: „V rámci podcastu KPBI jsem se rozpovídal na téma testování bezpečnosti aktivními metodami a povídali jsme si i na téma co je a není etické při plánovaném testu. V rámci naší diskuse však došlo i na ransomware skupiny a využití umělé inteligence (AI) v kybernetické válce. Poslechněte si tento podcast a pomozte tak s prevencí kyberkriminality na internetu.“

KyberGuru je dostupný na Spotify, Apple & Google podcast, či Youtube příjemný poslech!

informuje redakce OPK MV

Přinášíme dvě horké kybernovinky. Jednou je slovníček pojmů z dílny Digikoalice DigiKoalice – Česká národní koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa pro oblast zvyšování digitálních dovedností – najdete jej  v příloze.

Druhou horkou novinkou je Slovník kybermládeže: Slovník kybermládeže - Spajk.cz , kde se dozvíte zkratky (i herní) či obecné výrazy, které používají děti a mládež jako běžnou součást života a dnešní digitální éry.

Slovníček - pojmy

Slovník kybermládeže

informuje redakce OPK MV a Lucie Kosová

Naše další webové stránky

Doporučené stránky našich partnerů

menuarrow-left