Dobrá praxe

Přebírání pozitivních příkladů a zkušeností je jedním ze základních principů preventivní politiky. Tyto stránky přináší některé z nejúspěšnějších příkladů dobré praxe v oblasti prevence kriminality v České republice.

 

FORENZNÍ IDENTIFIKAČNÍ ZNAČENÍ
Základní údaje o projektu
Název projektu Forenzní značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek
Období realizace projektu Od roku 2013
Místo realizace projektu Celá Česká republika
Oblast preventivní činnosti Situační prevence
Cílová skupina Občané
Odkaz
Kontaktní osoba Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra

Nad Štolou 3, 170 34 Praha 7

Tel: 974 832 255

E-mail: [email protected]

JUDr. Milan Fára

tel.: 974 833 207, e-mail: [email protected]

Popis projektu
V oblasti situační prevence se úspěšně rozvíjí nový systém ochrany jízdních kol a kompenzačních pomůcek pomocí tzv. forenzního identifikačního značení. Systém ochrany majetku je v České republice uplatňovaný od roku 2013, kdy Ministerstvo vnitra velice rychle zareagovalo na zájem obcí a měst o tento systém ochrany majetku a nabídlo projekt s názvem „Forenzní identifikační značení jízdních kol“.Vlastní forenzní identifikační značení je speciální emulze, která obsahuje UV rozjasňovač a plastové mikrotečky, nesoucí specifický kód. Tato emulze se nanese na příslušná místa na jízdním kole, se kterými se po zaschnutí pevně spojí a je lidským okem neviditelná (zprůhlední). Identifikace se pak provádí pomocí UV lamp (značení pod UV lampou modře svítí), popř. pomocí mikroskopu (ten přečte specifický kód na mikrotečce). Navíc je toto značení, každé jeho jednotlivé balení, složeno ze
4 specifických chemických látek, takže v případě nouze je možná identifikace označeného předmětu i v laboratoři (odtud pro značení název „syntetická DNA“).Součástí vlastního značení jízdních kol je i jejich popsání, fotografování a následná registrace, a to jak do lokálních registrů městských policií, které toto značení a registraci provádějí, tak do celostátního registru REFIZ, do kterého se registrují všechna označená kola z měst, které se projektu Ministerstva vnitra „Forenzní identifikační značení jízdních kol“ účastní. Tento systém je pro města
a jejich městské policie, i Policii ČR, velmi výhodný, neboť o každé krádeži označeného jízdního kola se okamžitě dozvědí všechny obecní či městské policie (Policie ČR), které s celostátním registrem REFIZ pracují a prostřednictvím REFIZ lze taktéž snadněji nalézt odcizené jízdní kolo na území celé České republiky (jízdní kolo je v REFIZ popsáno a vyfotografováno). Obdobně lze značení využívat na označení jakéhokoliv předmětu např. městského mobiliáře v obcích. V roce 2018 bylo finančně podpořeno celkem 18 obcí v celkové výši dotace 725 650,- Kč na plánovaný počet 3 700 ks.

Na konci roku 2018 je již zaregistrováno skoro 18 000 označených jízdních kol a kompenzačních pomůcek. Ke konci roku 2018 již značí celkem 45 městských policií a registruje do REFIZu v 62 obcích. Jde o následující městské policie – MP Krnov, MP Opava, MP Hlučín, MP Kravaře, MP Bílovec, MP Vítkov, MP Ostrava, MP Orlová, MP Karviná, MP Český-Těšín, MP Bystřice, MP Příbor, MP Bruntál, MP Rýmařov, MP Vsetín, MP Valašské Meziříčí, MP Valašské Klobouky, MP Nový Jičín, MP Frenštát p/R, MP Kroměříž, MP Břeclav, MP Znojmo, MP Rumburk, MP Varnsdorf, MP Ústí n/Labem, MP Benešov u Prahy, MP Kladno, MP Domažlice, MP Přeštice, MP Plzeň, MP Praha, MP Kolín, MP Kralupy n/Vltavou, MP Mělník, MP Neratovice, MP Nymburk, MP Uničov, MP Trutnov, MP Litvínov, MP Česká Lípa, MP Ždár n/Sázavou, MP Jeseník, MP Prostějov, MP Hranice, MP Litovel, MP Moravské Budějovice. Navíc MP Frýdek-Místek značí a registruje na základě veřejnoprávní smlouvy i v těchto obcích: Sviadnov, Dobrá, Paskov, Vyšní Lhoty, Baška, Bílá, Čeladná, Frýdlant nad Ostravicí, Janovice, Kunčice pod Ondřejníkem, Lhotka, Malenovice, Metylovice, Ostravice, Pržno, Pstruží, Staré Hamry v rámci DSO.

Protože REFIZ se již stal mezinárodním registrem, jsou v něm už i 2 města z Polska. Eviduje je Straž Mieska w Jastrzebui-Zdroju a Straž Mieska w Cieszyne.

Ve všech 62 českých obcích je Policie ČR zapojena do kontroly předmětů (zejména jízdních kol) označených pomocí forenzního značení a má přístup do Mezinárodního registru REFIZ. Značení je prováděno občanům zdarma.

Podívejte se na novinky z oblasti forenzního identifikačního značení.

Sedmá etapa forenzního značení v Prostějově je u konce

I v roce 2023 probíhalo mimo služebnu Městské policie Prostějov značení jízdních kol a kompenzačních …

O forenzní značení je v Havířově velký zájem

Již v roce 1995 zavedla Městská policie Havířov pro občany města bezplatnou službu – interní …

Forenzní identifikační značení pomohlo zjistit majitelku odcizeného kola

Města a obce v České republice realizují často projekty Forenzního identifikační značení kol (a dalších …

Preventivní témata v srpnovém vydání časopisu Veřejná správa

Srpnové vydání přináší, mimo jiné, i témata týkající se prevence kriminality. O tom, že s …

Forenzní značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA – Karviná

  Název projektu: Forenzní značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA Realizátor: Městská policie …

Na zloděje bicyklů ukáže umělá DNA

Městští policisté začnou v Příbrami od pondělí „lepit“ zájemcům na kola a invalidní vozíky syntetickou …

Česko-polský projekt „Bezpečné kolo/Bezpieczny rower“

Dne 27. 9. 2018 proběhla v polském městě Cieszyn závěrečná konference v rámci česko-polského projektu …

Česko-polská spolupráce na projektu „Bezpečné kolo“

Města Český Těšín a Cieszyn realizují prostřednictvím Městské policie v Českém Těšíně a Strażi Miejskiej …

Všechny články