Realizátoři projektů prevence kriminality v České republice mohou žádat o finanční podporu v celé řadě dotačních programů různých veřejných orgánů. Na této stránce přinášíme jejich přehled.
Dotační Program prevence kriminality vyhlašuje Ministerstvo vnitra zejména na podporu konkrétních projektů a programů obcí a krajů a dále na podporu národních specifických projektů. Program vždy reflektuje priority a cíle stanovené aktuální Strategií prevence kriminality. Podmínky nastavené Programem také zajišťují, zejména na regionální a lokální úrovni, stabilní a profesionální výkon preventivních aktivit, když alespoň touto cestou při absenci legislativní úpravy, jsou na žadatele kladeny nároky na vytváření analýz bezpečnostní situace na území, tvorbu lokálních bezpečnostních strategií a zabezpečování preventivní politiky kvalifikovaným personálem (manažery prevence kriminality). Více informací zde.
Ministerstvo vnitra realizuje na podporu práce s obětmi trestných činů specifický dotační titul „Prevence sociálně patologických jevů“, který je určen pro neziskové organizace a reaguje na aktuální společenské potřeby v dané oblasti. V současné době je titul zaměřen na oblast prevence domácího násilí s důrazem na práci s násilnými osobami, tzn. na projekty zaměřené na systematickou práci s násilnými osobami/pachateli domácího násilí. Více informací zde.
Program je nezbytným předpokladem pro realizaci investičních projektů v obcích, kde jsou umístěna zařízení Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ). Účelem je potřeba adekvátně reagovat na migrační situaci a za pomoci příslušných nástrojů dosáhnout přijatelných řešení této situace. Popisovaný účel je v tomto dotačním investičním programu doplněn o zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku a prevenci kriminality v dotčených obcích, kde se nacházejí zařízení SUZ. Více informací zde.
O dotaci v tomto titulu mohou žádat spolky, ústavy, obecně prospěšné společnosti, církve, církevní právnické osoby, nadace a nadační fondy jako vysílající organizace definované v zákoně o dobrovolnické službě, které mají udělenou akreditaci. Více informací zde.
Účelem dotačního programu je zajištění fungování evropských krizových či asistenčních linek v ČR a zabezpečení bezplatného volání pro jejich koncové uživatele. Více informací zde.
Účelem Programu je potřeba adekvátně reagovat na bezpečnostní situaci, zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku a prevenci kriminality v dotčených obcích. Projekty jsou zaměřeny na snižování kriminality, na eliminaci kriminálně rizikových jevů, na omezování příležitostí k páchání trestné činnosti, na zvyšování rizika pro pachatele. Plní významnou motivační a iniciační roli při rozvoji systému prevence kriminality na lokální úrovni a přispívají tak ke zvyšování pocitu bezpečí občanů. Více informací zde.
Účelem dotace je prevence korupčního jednání s akcentem na poskytování bezplatného právního poradenství v boji proti korupci a aktivity související se zvyšováním motivace občanů, zejména zaměstnanců veřejné správy, k intenzivnější spolupráci s Policií ČR při potírání tohoto druhu závažné kriminality. Žádat mohou bezúhonné spolky, ústavy, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné společnosti a účelová zařízení registrovaných církví. Uvedené subjekty musí, nejméně jeden rok, vykonávat činnost v oblasti prevence korupčního jednání. Více informací zde.
Program je vyhlašován v souladu s vládou schválenou „Koncepcí ochrany měkkých cílů pro roky 2017 - 2020“. Prioritou Programu je zvýšení odolnosti měkkých cílů čelit závažným násilným a teroristickým útokům. Oblasti dotační podpory se zaměřují na: vyhodnocení ohroženosti měkkého cíle, tvorbu bezpečnostních plánů a bezpečnostních procedur, vzdělávací akce, výcvikové akce, cvičení, nákup neinvestičních hmotných prostředků a financování bezpečnostního a administrativního pracovníka. Více informací zde.
Titul je určen pro programy programů sociálního výcviku, psychologického poradenství, terapeutických programů, programů zahrnujících obecně prospěšnou činnost, vzdělávacích, doškolovacích, rekvalifikačních nebo jiných vhodných programů k rozvíjení sociálních dovedností a osobnosti mladistvých, které směřují k tomu, aby se mladiství vyhnuli chování, které by bylo v rozporu se zákonem, a k podpoře jejich vhodného sociálního zázemí a k urovnání vztahů mezi nimi a poškozenými, a zejména programů, které svým obsahem reagují na konkrétní potřeby mladistvých v daném regionu a snižují rizika opakování trestné činnosti. Více informací zde.
Titul je určen pro programy, jejichž náplní je poskytování služeb obětem trestných činů na základě zákona o obětech trestných činů. Dotaci je možné získat na programy akreditované aktivity v oblasti poskytování právních informací a restorativní programy (zahrnují činnosti a procesy usilující o obnovení stavu, který byl narušen v důsledku spáchaného trestného činu, např. mediace, rodinné konference, atd.). Více informací zde.
Titul je určen pro programy, jejichž obecným cílem má být úspěšná resocializace pachatelů, respektive klientů, jejich začlenění do společnosti, podpora procesu desistance (ukončení kriminálního chování) a následné snížení recidivy. Více informací zde.
Titul je určen pro programy, které reagují na konkrétní potřeby osob vazebně stíhaných a osob ve výkonu trestu odnětí svobody - uživatelů drog. Více informací zde.
Titul je určen k podpoře zajišťování práce s rodinami odsouzených, jejichž cílem je udržení kontaktů osob ve výkonu trestu odnětí svobody se svými blízkými, včetně ekonomické a provozní podpory kontaktů s rodinou; udržení, případně i posílení rodičovské role, snižování nepříznivého dopadu věznění některého z rodičů na děti; a podpora funkčních vztahů a rodinného zázemí uvězněných osob před nástupem, během výkonu a po propuštění. Více informací zde.
Výzva je zaměřena na podporu programů primární prevence všech typů rizikového chování dětí a mládeže, které se dále dělí na primární prevenci všeobecnou, selektivní a indikovanou, projekty evaluace potřebnosti, dostupnosti a efektivnosti služeb (výzkumy, sběr dat v oblasti rizikového chování), projekty zaměřené na poskytování odborných a ověřených informací a vzdělávání odborné či laické veřejnosti (vzdělávání pedagogů, webové stránky či odborné konference). Více informací zde.
V rámci dotačního programu jsou podporovány projekty konkrétní, s jasně definovanými cíli, které mají kladný a praktický dopad na lokální či národní úrovni a současně mají dlouhodobě podporovat zájem o aktivní vztah a odpovědnost ke zdraví a zdravému životnímu stylu ve společnosti prostřednictvím realizace projektů. Pro rok 2019 byla vyhlášena priorita "Děti a digitální média", která se zaměřuje na kyberšikanu u dětí a mladistvých. Více informací zde.
Cílem dotačního programu je podpora služeb pro rodiny, které mají preventivní a podpůrný charakter. Služby mají posilovat rodičovské kompetence, zkvalitňovat rodinné vztahy, podporovat rodiny v péči o děti, jejich výchově a při slaďování práce a rodiny, a napomáhat při předcházení a řešení krizových situací v rodině, včetně domácího násilí, týrání a zneužívání dětí. Cílem je poskytnout komplexní pomoc rodině jako celku (tj. širší rodině včetně dětí a prarodičů) a posilovat význam rodiny pro společnost. Více informací zde.
Projektem pro účely dotačního řízení se rozumí soubor věcného, časového a finančního vymezení aktivit realizovaných v oblasti protidrogové politiky, jejichž cílovou skupinou jsou uživatelé návykových látek a patologičtí hráči, jejíchž financování je podmíněno certifikací odborné způsobilosti pro uživatele drog a preventivní programy, jejichž financování je podmíněno certifikací programů prevence rizikového chování. Více informací zde.
Dotace v programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce se poskytuje na projekty, jejichž účelem je poskytnout podporu a pomoc Romům s cílem předcházet sociálnímu vyloučení a odstraňovat jeho důsledky. Více informací zde.
Dotace v programu se poskytuje za účelem zabezpečení pozice a činnosti terénního pracovníka, kterého zaměstnává obec nebo příspěvková organizace obce, zřízená pro tyto účely. Těžištěm terénní práce je přímá práce s cílovou skupinou v jejím přirozeném prostředí. Společná setkání tak obvykle neprobíhají na půdě organizace, která terénního pracovníka zaměstnává. Více informací zde.