Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Město Plzeň pod záštitou odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra společně s odborníky v oblasti bezpečnostních systémů uspořádalo 23. května 2023 v Plzni odbornou konferenci „Efektivní řešení pro bezpečnost, dopravu a prevenci kriminality ve městě“.

Cílem konference bylo seznámit více než 100 účastníků s aktuálními trendy v oblasti moderních technologických řešení, které umožňují efektivní využívaní bezpečnostních systémů a např.  zefektivňují fungování kamerových systémů a zkracují dobu reakce na nenadálou událost (např. audio a video analýzy). Konference se zúčastnili i zástupci odboru prevence kriminality MV. Ředitel odboru Michal Barbořík ve svém úvodní slovu zdůraznil důležitost a přínos moderních technologii pro prevenci kriminality a bezpečnost obecně a hovořil o prioritách odboru v této oblasti z pohledu Strategie prevence kriminality v ČR na léta 2022 až 2027. Milan Fára z odboru prevence kriminality pak ve svém příspěvku mluvil o dotacích, které poskytuje MV na inovativní projekty z oblasti prevenci kriminality.

Oficiální tisková zpráva z konference

informuje redakce OPK MV, Michal Barbořík a Milan Fára

Dovolujeme si Vás informovat, že v rámci „Programu bezpečnostního výzkumu pro potřeby státu 2022–2027 (SecPro)“ byla zahájena realizace nového projektu „Měření úspěšnosti programů a projektů prevence kriminality“ (projektové číslo VC20232026014).

Hlavním cílem Programu SecPro je zvýšení bezpečnosti státu a občanů ČR prostřednictvím podpory výzkumných potřeb orgánů státní správy, které umožní jednotlivým aktérům na poli zajišťování bezpečnosti získávat, osvojovat si, udržovat a rozvíjet potřebné specifické schopnosti pro efektivní zabezpečování úkolů v jejich působnosti.

Cílem projektu je rozvoj systému prevence kriminality v České republice zejména v oblasti jeho efektivního a úspěšného fungování, jeho schopnosti tuto efektivitu a úspěšnost správně měřit, vyhodnocovat a na základě toho se do budoucna více zaměřovat na postupy, které se ukázaly jako úspěšné. Dojde k vytvoření ucelené soustavy poznatků a nástrojů, která zaručí kvalitní vyhodnocování úspěšnosti a efektivity projektů a programů prevence kriminality nejen v teoretické, ale i praktické rovině a další šíření úspěšných projektů. To povede ke zlepšení metodické, koncepční a rozhodovací činnosti veřejné správy, zvýšení kvality aktivit prevence kriminality i hospodárnějšímu vynakládání finančních prostředků, což bude mít ve výsledku pozitivní dopady na bezpečnost v ČR.

Základních 5 cílů projektu je:

  1. Vytvořit metodiku pro nastavení cílů a vyhodnocování úspěšnosti a efektivity projektů a programů prevence kriminality.
  2. Nastavit cíle a povinná kritéria pro vyhodnocování úspěšnosti a efektivity programů prevence kriminality Ministerstva vnitra a projektů v nich podporovaných.
  3. Vytvořit e-learningový kurz pro vzdělávání realizátorů projektů v problematice nastavování cílů a vyhodnocování úspěšnosti a efektivity projektů prevence kriminality.
  4. Vytvořit informační systém pro vyhodnocování úspěšnosti a efektivity projektů prevence kriminality v dotačních programech MV, i těchto programů.
  5. Vytvořit databázi příkladů dobré praxe projektů prevence kriminality a doporučit kritéria, na základě kterých projekty hodnotit a zařazovat jako příklady dobré praxe.

Projekt je realizován konsorciem složeným z Mezinárodního bezpečnostního institutu, z. ú. a výzkumného ústavu ACCENDO – Centrum pro vědu a výzkum, z.ú. Zadání projektu bylo vypracováno odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra, který je zároveň odborným gestorem a budoucím uživatelem výsledků projektu. Výsledky projektu, jehož rozsah a ambice jsou unikátní i v celoevropském měřítku, budou využity v rámci procesů řízení kvality stávajících programů prevence kriminality Ministerstva vnitra a projektů v nich realizovaných a nahradí dosavadní doporučení a postupy, které se v praxi ukazují již jako nedostačující.

Kontaktní osoby za Mezinárodní bezpečnostní institut:

Doc. Mgr. Oldřich Krulík Ph.D.; tel.: +420 737 778 740; e-mail: [email protected]

JUDr. Tomáš Koníček; tel.: +420 732 500 291; e-mail: [email protected]

Bc. Erik Feldman; tel.: +420 725 099 165; e-mail: [email protected]

Ing. Jiřina Bělehradová Svitáková; tel.: + 420 724 344 816; e-mail: [email protected]

Kontaktní osoby za ACCENDO:

Doc. Ing. Lubor Hruška, Ph.D.; tel.: +420 604 279 758; e-mail: [email protected]

Ing. Ivana Foldynová, Ph.D.; tel.: +420 733 343 248; e-mail: [email protected]

Kontaktní osoby za Ministerstvo vnitra ČR:

JUDr. Michal Barbořík; ředitel odboru prevence kriminality, tel.: +420 974 832 549; e-mail: [email protected]

informuje redakce OPK MV 

Společně setkání asistentů prevence kriminality, jejich mentorů a supervizorů, se zástupci MPSV, MV a PČR proběhne dne 12. 6. 2023 v prostorách Muzea Policie České republiky, Ke Karlovu 453/1, Praha 2.

Program a přihlašovací formality jsou uvedeny na přiložené pozvánce s termínem přihlášení do 3. června 2023.

V rámci setkání budou rovněž podány aktuální informace k programu Lex Ukrajina 5 od mezinárodní organizace IOM CZECHIA.. Budou představeny možné dopady na bezpečnost v České republice z hlediska poskytování příspěvků na bydlení uprchlíkům z Ukrajiny u soukromých subjektů od 1. července 2023.

Podrobněji bude tato problematika řešena na připravovaném webináři dne 15. 6. 2023. Pozvánka s registrací  ZDE

informuje redakce OPK MV a Vladimír Dvořák

Jako každý rok, i letos si 25. května připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Dne 25. května 1979 zmizel v New Yorku na cestě do školy šestiletý Etan Patz.
V následujících letech začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi a v roce 1983 označil prezident USA Ronald Reagan 25. květen za Den pohřešovaných dětí. Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986, v Evropě pak od roku 2002. V ČR se tento den zdůrazňuje od roku 2004, kdy proběhl 1. ročník Pomněnkového dne. Symbolem je pomněnka podle jejího anglického názvu, který v překladu znamená „nezapomeň na mě“.

Problematice pohřešovaných dětí se věnuje odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra, který ve spolupráci s Policií České republiky vytvořil projekt „Pomozte mě najít“. Zajímavé informace a preventivní materiály k této problematice můžete najít na www.pomoztemenajit.cz .

Dalším společným projektem je „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“, který je aktivován při pátrání po „dítěti v ohrožení“. Tento mechanismus umožňuje bezprostřední zapojení sdělovacích prostředků, a tím i široké veřejnosti do pátrání. Základem je pátrací činnost Policie ČR, ale při rozsáhlých pátracích akcích v terénu dochází rovněž k zapojení integrovaného záchranného systému či dobrovolníků. Tento projekt byl oficiálně spuštěn v roce 2010, kdy došlo
k podepsání memorand o spolupráci s partnerskými médii. Do projektu je zapojeno celkem 10 médií (Česká televize, TV Prima, TV Barrandov, Český rozhlas, Rádio Impuls, Frekvence 1, Aktuálně.cz, Česká tisková kancelář, zpravodajský web TN.CZ a Týden.cz). Právě rychlost sdílení informací je jedním z klíčových faktorů při záchraně pohřešovaného dítěte. Partnerem projektu se stala i organizace Cesta z krize, z.ú., která je provozovatelem evropské krizové linky pro ohrožené děti, jejich rodinu a blízké 116 000. Jejím primárním účelem je bezplatná a nepřetržitě dostupná krizová pomoc, ale také prevence a poradenství související s jakkoli ohroženým dítětem.

Čeští policisté každý rok pátrají po několika tisících dětí a po téměř dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení. Policie ČR ve spolupráci s hromadnými sdělovacími prostředky a širokou veřejností věnuje každému případu, který je zveřejněn, velkou pozornost, a díky tomu je úspěšnost při pátrání velmi vysoká. Většinu dětí se podaří najít do 24 hodin. V roce 2022 a zatím i v roce 2023 je úspěšnost při pátrání 100%.

Naštěstí po většině dětí, které se nevrátí včas domů, nemusí být ani vyhlášeno pátrání. Jde o případy, kdy děti „zapomenou na čas“ a opozdí se např. u kamarádů či příbuzných a rodiče zapomenou informovat. Proto radíme, pokud možno, zachovat klid a nejprve kontaktovat příbuzné, kamarády nebo sousedy. Ovšem, pokud dítě není nalezeno, je se třeba okamžitě obrátit na policii. Pohřešování lze oznámit např. na telefonní linku 158, případně na nejbližším obvodním oddělení Policie ČR. Pro policisty jsou důležité veškeré informace o dítěti (jeho věk, popis osoby – ideální je aktuální fotografie, popis oblečení, zda užívá léky, kontakty na kamarády, komunikace na sociálních sítích a další).

S policejní databází pohřešovaných dětí je propojena mobilní Aplikace Echo. Jejím účelem je urychlit výměnu informací mezi státními institucemi a veřejností v případech pátrání po pohřešovaném dítěti v ohrožení. Aplikace byla vyvinuta s pomocí Laboratoře Vodafone. Vznikla pomocí intenzivní spolupráce mezi PČR a neziskovou organizací Aplikace Echo, z.s., která je posledním přijatým partnerem NKMPPD.

Uživatel  - osoba, která si aplikaci nainstalovala, dostane v reálném čase informaci o konkrétním ztraceném dítěti a může jedním kliknutím zavolat PČR. Veřejnost je tak zapojena do pátrání od samého počátku, což je naprosto zásadní. V aplikaci se uživatel dozví nejen informace o dítěti, ale je mu poskytnuta i fotografie, takže má maximum podmínek poznat hledané dítě, propojit se s policií a pomoci s nalezením dítěte v ohrožení. V okamžiku nalezení dítěte jsou informace o hledaném dítěti z aplikace smazány. Aplikace zobrazuje jen děti, které jsou aktuálně hledané.

Aplikace Echo zapojuje do pátrání širokou veřejnost od prvních okamžiků, kdy je šance na nalezení ztraceného dítěte největší.

https://www.youtube.com/watch?v=32DenT1TfKk

Mechanismy České republiky jsou již několik let koordinovány se zahraničím v rámci AMBER Alert Europe, což je evropská platforma pro pohřešované děti. Ve spolupráci s ní vzniká také řada preventivních materiálů v této oblasti. Policie ČR je členem evropské sítě pro pohřešované osoby PEN-MP. Při pátrání s cílem nalézt co nejvíce pohřešovaných osob v celé Evropě, se mohou členové rychle spojit a konzultovat případy pohřešovaných osob. Také mj. poskytuje svým členům odbornou podporu, poradenství a školení.

V letošním roce byla u příležitosti Dne pohřešovaných dětí vydána v jazykových mutacích preventivní obrázková brožura ZAJÍČKOVO NEBEZPEČNÉ DOBRODRUŽSTVÍ. Příběh Zajíčkovo nebezpečné dobrodružství si klade za cíl naučit děti, jak se mají správně chovat, aby se neztratily.

Zajíčkova pravidla vychází z pěti rad odborníků z oblasti pátrání po pohřešovaných dětech:

Preventivní brožuru si můžete stáhnout z webu MV, případně ji naleznete ke stažení v  tiskové zprávě Policie ČR

Počty pohřešovaných dětí v roce 2022:

Počty pohřešovaných dětí ve věku do 15 let – 620

Počty pohřešovaných dětí od 15-18 let – 723

Počty pohřešovaných dětí v roce 2023 – ke dni 23.5.2023:

Počty pohřešovaných dětí ve věku do 15 let – 183

Počty pohřešovaných dětí od 15-18 let – 320

Z toho vyhlášeno v rámci NKMPPD jako dítě v ohrožení:

DVO v roce 2019 – 22

DVO v roce 2020 – 11(COVID)

DVO v roce 2021 – 11 ( COVID)

DVO 2022 (Dítě v ohrožení) – 25

DVO 2023 k dnešnímu dni (Dítě v ohrožení) – 15

informuje redakce OPK MV

Informujeme Vás o spuštění WEBu k Národním dnům prevence kriminality v Ostravě

Více informací o akci, včetně možnosti registrace, naleznete v přiložené tiskové zprávě 

UPOZORŇUJEME, že termín pro přihlášení na Národní dny prevence je do 15. 6. 2023 pro všechny účastníky.

informuje redakce OPK MV a Vladimír Dvořák

V Brně se koncem dubna konala odborná konference s názvem „Úspory energie ve veřejném osvětlení". Tato konference, nad kterou převzal záštitu ministr vnitra Vít Rakušan, se zaměřila na problematiku úspor energie a snižování nákladů při provozu veřejného osvětlení v době vysokých cen energií.

Konference, pořádaná Společností pro rozvoj veřejného osvětlení (SRVO), nejenže představila nejnovější technické novinky a trendy v oblasti veřejného osvětlení, ale také se zabývala možnostmi, jak minimalizovat náklady při provozu veřejného osvětlení. V rámci této problematiky byl představen i koncept rovnoměrného trojúhelníku „Bezpečnost – Ekonomika – Příroda", který zdůrazňuje důležitost zohledňování bezpečnosti občanů při hledání úsporných opatření.

Základní informace o konferenci jsou 60. konference v Brně je za námi – Společnost pro rozvoj veřejného osvětlení (srvo.cz).

Jeden z řečníků, Pavel Rouček, ředitel Technických sítí Brno, ve svém příspěvku upozornil na význam zachování bezpečnosti a současně snižování nákladů. Další zajímavý příspěvek na téma bezpečnosti byl přednesen zástupcem Ministerstva vnitra (MV), Milanem Fárou
z odboru prevence kriminality. Jeho prezentace nesla název „Veřejné osvětlení jako součást komplexního přístupu k bezpečnosti a prevenci kriminality v obci".

Účastníci konference měli možnost se seznámit s různými přístupy a návrhy, které mají za cíl optimalizovat provoz veřejného osvětlení s ohledem na energetickou krizi a rostoucí ceny energií. Prezentace z konference jsou ve sborníku, který je dostupný online Sborník-60K-SRVO-celek-1.pdf.

Tato konference přinesla cenné informace a podněty pro provozovatele veřejného osvětlení, kteří se potýkají s výzvami spojenými s energetickou krizí. Je důležité nejen hledat úsporná řešení, ale také brát v potaz bezpečnost občanů a přispívat k prevenci kriminality v obcích prostřednictvím vhodného veřejného osvětlení.

informuje redakce OPK MV a Milan Fára

V posledních letech rostou podvodné útoky na firmy i na ekonomicky aktivní jednotlivce. Investiční podvody mohou mít nejrůznější offline i online podoby. O aktuálních hrozbách a rizicích investičních podvodů se můžete více dočíst zde v tomto článku V Česku bují temná investiční sféra, lidé přicházejí o peníze - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz).

Co dělat, abyste se nestali obětí a černou labutí? K tomu slouží kampaň PČR NCOZ Nebuď labuť, o které se můžete dočíst více zde: Nebuď labuť! - preventivní kampaň proti investičním podvodům - Policie České republiky.

informuje redakce OPK MV

POZOR - změna místa konání konference „Efektivní řešení pro bezpečnost, dopravu a prevenci kriminality ve městě“, která se uskuteční 23. května 2023 v Plzni.

S ohledem na velký počet přihlášených zájemců je konference přeložena do prostor s větší kapacitou. Podrobnosti naleznete v přiloženém informačním letáku ZDE

informuje redakce OPK MV

Jihočeský kraj ve spolupráci se Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity pořádají dne 18. května 2023 odbornou konferenci pod názvem „Prevence kriminality a rizikového chování optikou Jihočeského kraje“.

Program konference, včetně odkazu k přihlášení, naleznete ZDE

informuje redakce OPK MV a Petr Klíma

Dne 20. dubna 2023 se uskutečnila v Sokolově konference se zaměřením na možnosti řešení opakovaných protiprávních jednání osob, formujících se zejména z řad bezdomovců.

Konferenci uspořádaly městské policie Karlovarského kraje ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR, odborem prevence kriminality.

Důraz byl kladen na hledání takové formy správního trestání, které by naplňovalo smysl a účel trestu, a to při současných legislativních nástrojích v rámci vymáhání práva.

Závěry konference jasně deklarovaly, že v demokratické společnosti je nejdůležitějším opatřením prevence, omezující faktory vedoucí k bezdomovectví, včetně včasné a koordinované sociální práce, vedoucí k postupné reintegraci osob bez domova zpět do společnosti.

Závěrečnou zprávu z konference, včetně odkazu na video reportáž, naleznete  v následujících odkazech:

Závěrečná zpráva

Odkaz na video reportáž

informuje redakce OPK MV, Michal Barbořík a Petr Klíma

Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú. za podpory Pracovní skupiny kybernetické bezpečnosti (AFCEA) a řady dalších partnerů zahájilo první ročník projektu / soutěže KYBER CENA ROKU.

Práci těch nejlepších osobností, organizací, projektů, učitelů a studentů v oblasti  kybernetické bezpečnosti je nezbytné ocenit a propagovat. Dobré příklady budou  nejen inspirovat a motivovat následovníky, ale i šířit osvětu o důležitosti kybernetické bezpečnosti a tím posilovat odolnost naší společnosti.

Od 1. května do 30. června 2023 probíhá nominační období, kde je možné nominovat Vaše kandidáty v kategoriích:

  1. KYBER ORGANIZACE ROKU – Zodpovědná organizace v oblasti kybernetické bezpečnosti.
  2. KYBER MANAŽER ROKU – Manažer(ka) podílející se nebo podporující důležité / významné projekty v oblasti kybernetické bezpečnosti.
  3. KYBER PROJEKT ROKU – Výjimečný projekt podporující osvětu a vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti.
  4. KYBER TALENT ROKU – Student(ka) s vynikajícími výsledky v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti nebo úspěšný účastník některého z ročníku Národní soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti.
  5. KYBER UČITEL ROKU – Učitel(ka) aktivně se podílející na zvyšování povědomí o kybernetické bezpečnosti.

Další podrobnosti k soutěži KYBER CENA ROKU – Oficiální web soutěže

informuje redakce OPK MV a Petr Klíma

Bohužel, stejně jako v předchozím roce, i letos se téměř každodenně setkáváme s internetovými podvody a podvodníky, kteří cílí na ty nejzranitelnější z nás.

Jednou z nejvíce ohrožených skupin osob jsou stále senioři. Ale i zde se nám situace změnila a digitální dovednosti seniorů se postupně mění. Je tedy potřebné vyvrátit mýtus a představu o seniorech obecně  jako o „ICT negramotné“ babičce v šátku s hůlkou nebo o dědečkovi s fajfkou a tlačítkovým telefonem, kteří nemají přístup k počítači nebo neovládají mobilní telefony. Ano, samozřejmě, stále zde existují i senioři, kteří se nacházejí v tzv. digitální propasti, tedy bez přístupu ke konektivitě či „chytrým telefonům“, ale není to pravidlem.  Naopak, dnes se již i osoby ve věku seniorů stávají běžnými a velmi aktivními uživateli digitálních technologií a jsou velmi činorodí na sítích i mimo ně. Není žádným překvapením, že běžně užívají e-mailovou poštu, aplikace pro komunikaci – například WhatsApp, mají bankovní identitu či se pohybují na sociálních sítích např. Facebooku nebo na YouTube jako ryby ve vodě. V čem je ale často klíčový problém, je to, že jsou to i  osoby, které nevyrůstaly přímo v době „ symbiózy“ s ICT technologiemi a proto i ony občas nedokáží včasně zavnímat či vhodně  vyhodnotit rizika, která jim v kyberprostoru hrozí.

Právě proto si zde opět popíšeme častá rizika a hrozby, které seniorům hrozí, a představíme pomůcku a doporučení, jak se na internetu chránit.

Nejčastějšími typy podvodů jsou:

Jak se vyhnout problémům:

Nezapomeňme, že opakování (a sebe-vzdělávání) je matka moudrosti (a otec bezpečnosti i prevence.)

Tak ať Vás v online světě již nic nepříjemně nepřekvapí a nikdo Vás nenachytá!

informuje redakce OPK MV a Lucie Kosová

Naše další webové stránky

Doporučené stránky našich partnerů

menuarrow-left