Policie chce spustit mapy kriminality, které jí umožní poslat hlídky tam, kde je to nejvíc potřeba. Kriminalita by mohla klesnout až o třetinu.
V Kolíně začala policie testovat svou budoucnost. Na stopu zločincům se chce dostat dřív, než pachatelé dorazí na místo činu. A to díky tomu, že bude předvídat, kde a kdy se může něco stát. Nepůjde přitom o žádné věštění, ale o precizní počítačový systém, který už funguje v zahraničí a tamní policisté s jeho pomocí dokázali snížit kriminalitu až o třicet procent.
Policie v Česku je však teprve na začátku – s pomocí počítačových expertů vytváří mapy, které pomohou snáz předvídat zločiny. Zatím jsou v nich jen údaje o trestných činech a přestupcích, ale do budoucna se počítá i s dalšími „vrstvami“ údajů – ať už o složení obyvatelstva, nezaměstnanosti, či umístění heren a restaurací.
„Celostátní mapa je těsně před spuštěním. Musíme ještě doladit detaily, aby data v přehledných mapách mohly využívat i základní služebny,“ popisuje šéf středočeské policie Václav Kučera, který je v pracovní skupině policejního prezidia pro vytváření chytrých map kriminality.
Přestože kolínské mapy zatím obsahují pouze základní data, už teď pomáhají tamním policistům plánovat hlídky tak, aby byly v danou denní dobu přesně tam, kde kriminálníci řádí nejčastěji. To sice policisté z praxe, zvlášť když mají svůj rajon dobře prozkoumaný, zhruba vědí, jenže s mapou snáz odhalí přesná „epicentra“ potenciálních problémů.
„Kdysi, když bylo kriminality výrazně méně, bylo možné na to reagovat právě místní a osobní znalostí, kdežto dneska je informací tolik, že je musíme zpracovávat a vidět je prostorově. V zahraničí tvrdí, že tímto usměrněním hlídek se trestná činnost dá snížit o desítky procent,“ upozorňuje Kučera.
Jak takový počítač naplněný údaji může snížit kriminalitu, už vyzkoušeli v několika zemích, mimo jiné ve Velké Británii nebo ve Spojených státech. Policisté například vjeli do podzemních garáží právě ve chvíli, kdy se tam dvojice žen chystala vykrást zaparkovaná auta. Jedním z důvodů, proč některá americká města začala v boji proti kriminalitě testovat počítačové programy, byly škrty v rozpočtu a propouštění policistů. Systém jim dovoluje, aby vyjížděli jen tam, kde jsou v danou chvíli nejvíc potřeba.
„A nakonec se jim povedlo s méně penězi i lidmi snížit vybranou kriminalitu třeba o dvacet či třicet procent,“ říká Michal Barbořík z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.
Zahraniční systémy bude v příštích měsících detailně zkoumat firma najatá ministerstvem vnitra. To proto, aby našla nejvhodnější systém pro Česko. Ten pak bude nutné přizpůsobit tomu, jaké údaje je v tuzemsku reálné získat. Teprve až české mapy budou naplněné potřebnými údaji, mohou odborníci vyzkoušet matematický algoritmus, který dokáže kriminalitu předpovědět. „Pokud by se vše podařilo, soutěž na firmu, která vytvoří software, můžeme začít připravovat v roce 2016,“ říká Barbořík.
Adéla Paclíková, redaktorka MF DNES
Zdroj: MF DNES