Jak být v bezpečí před podvody na internetu v každém věku

Bohužel, stejně jako v předchozím roce, i letos se téměř každodenně setkáváme s internetovými podvody a podvodníky, kteří cílí na ty nejzranitelnější z nás.

Jednou z nejvíce ohrožených skupin osob jsou stále senioři. Ale i zde se nám situace změnila a digitální dovednosti seniorů se postupně mění. Je tedy potřebné vyvrátit mýtus a představu o seniorech obecně  jako o „ICT negramotné“ babičce v šátku s hůlkou nebo o dědečkovi s fajfkou a tlačítkovým telefonem, kteří nemají přístup k počítači nebo neovládají mobilní telefony. Ano, samozřejmě, stále zde existují i senioři, kteří se nacházejí v tzv. digitální propasti, tedy bez přístupu ke konektivitě či „chytrým telefonům“, ale není to pravidlem.  Naopak, dnes se již i osoby ve věku seniorů stávají běžnými a velmi aktivními uživateli digitálních technologií a jsou velmi činorodí na sítích i mimo ně. Není žádným překvapením, že běžně užívají e-mailovou poštu, aplikace pro komunikaci – například WhatsApp, mají bankovní identitu či se pohybují na sociálních sítích např. Facebooku nebo na YouTube jako ryby ve vodě. V čem je ale často klíčový problém, je to, že jsou to i  osoby, které nevyrůstaly přímo v době „ symbiózy“ s ICT technologiemi a proto i ony občas nedokáží včasně zavnímat či vhodně  vyhodnotit rizika, která jim v kyberprostoru hrozí.

Právě proto si zde opět popíšeme častá rizika a hrozby, které seniorům hrozí, a představíme pomůcku a doporučení, jak se na internetu chránit.

Nejčastějšími typy podvodů jsou:

  • krádeže osobních a citlivých údajů
  • zneužití hesla k účtu, e-mailu
  • krádeže indentity, přístupů k bankovnímu účtu
  • smishing, vishing, phishing – podvodné sms, navolávání, e-maily
  • reverzní inzertní podvody – internetové bazary a platformy sloužící k nákupu a prodeji
  • přepravní služby se zprostředkováním služby přes internet/sms
  • podvodné webové stránky – nákup/prodej
  • podvodné reklamy – léky, zlato, kryptoměny
  • romance scamy – příběhy osob – lékař, herec a podobně. Pomocí sociálního inženýrství a manipulativních technik ze seniorů vylákají peníze či přístupy k penězům i formou kryptoměn. Pozor na bitcoinmaty a vkládání financí do nich! Nedělat žádné transakce, dokud nemáte jistotu, že neposíláte své celoživotní úspory podvodníkům a pachatelům kyberkriminality.
  • podvodní prodejci, řemeslníci se zprostředkováním služby přes internet apod.

Jak se vyhnout problémům:

Nezapomeňme, že opakování (a sebe-vzdělávání) je matka moudrosti (a otec bezpečnosti i prevence.)

Tak ať Vás v online světě již nic nepříjemně nepřekvapí a nikdo Vás nenachytá!

informuje redakce OPK MV a Lucie Kosová