Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ještě k Pomněnkovému dni - nebezpečí kybergroomingu

Publikováno dne: 31. 5. 2021

Všiml sis těchto znamení?

Vyzvali jsme TikTokery z celého světa, aby předvedli jednoduchý pětistupňový tanec na milostnou píseň. Vypadá to neškodně, že?

Špatně. Tato výzva TikTok posílá ve skutečnosti skrytou zprávu. Pokud budete pozorně poslouchat, zjistíte, že to není obyčejná milostná píseň, ale příběh o online groomingu.

A co těch pět tanečních pohybů, které jsi dělal? Aniž byste si to uvědomovali, kopírovali jste stejné kroky, jaké online groomer dělá, aby vás nalákal a využil vás.

Tímto vás chceme informovat o nebezpečích online groomingu a o tom, jak byste mohli snadno přehlédnout znamení. Proto je tak důležité vždy # CheckBeforeYouChat.

Zde je 5 znamení, která vám možná chyběla

  1. Jen kámoši

Groomeři se s vámi spřátelí online a snaží se vás poznat, projevují o vás zájem a budou klást otázky o vašem osobním životě. Cílem je vybudovat důvěru tím, že budete naslouchat.

  1. Sbližování

Prostřednictvím flirtování a zasypávání komplimenty se groomeři pokusí posunout váš vztah na vyšší úroveň: od přátelství po romantický vztah.

  1. Absolutní důvěra

Groomer bude klást otázky typu „Jsou tu tvoji rodiče?“ a „Kdo další používá tvůj počítač nebo telefon?“ nebo „Můžeš smazat své chaty?“. Tyto otázky nejsou náhodné, pouze se snaží přijít na to, zda se mohou chytit.

  1. Jen my

Groomer vás může požádat, abyste nikomu neříkali o vašem vztahu, protože je to vaše „tajemství“, a pokusí se vás izolovat (odpojit) od vaší rodiny a vašich přátel.

  1. Intimnosti

Konverzace bude sexuální. Zpočátku to může být jemné, jako je pochválení postavy a vyslovování slov jako „jste sexy“, ale může se to vyvinout v žádosti o akty, intimní videa nebo dokonce skutečné setkání.

Video s čekými titulky, klikněte na obrázek níže

Vysvětlení pojmů Groomer a grooming.

  • Online grooming - je kriminální aktivita, jejímž cílem je pomocí psychické manipulace vylákat z oběti osobní údaje, vyvolat falešnou důvěru a vylákat ji na osobní schůzku, kde většinou dochází k fyzickému násilí, sexuálnímu zneužití, zneužití oběti pro dětskou prostituci, k výrobě dětské pornografie apod. Protože navazování kontaktů probíhá nejčastěji v prostředí internetu, mobilních telefonů a dalších souvisejících technologií, jde o druh kyberšikany. Objevuje se tak velmi často též termín kybergrooming (někdy také jako cyber grooming, child grooming).
  • Groomer – osoba zneužívající důvěry (nejčastěji dítěte) s cílem ji zneužít ke spáchání trestného činu (nejčastěji) v sexuální oblasti. Groomer se často vydává za někoho úplně jiného, tváří se v online prostoru jako kamarád, vrstevník, mladá dívka či chlapec z okolí oběti.

informuje redakce OPK

Naše další webové stránky

Doporučené stránky našich partnerů

menuarrow-left