Pomněnkový den si v Česku připomínáme již 18 let

Dnes, 25. května, je Pomněnkový den – Mezinárodní den pohřešovaných dětí, který si u nás letos připomínáme již po osmnácté. Pro rychlé a úspěšné nalezení pohřešovaných dětí funguje v Česku systém pátrání, jehož součástí je i mobilní aplikace ECHO a projekt „Pomozte mě najít“.

Každý rok pátrá policie přibližně po 1500 dětech. Z tohoto počtu je kolem 20 dětí v takzvaném ohrožení. Právě u pátrání po dětech v ohrožení jde především o čas a zapojení veřejnosti.

„Jako rodič si umím představit strach, když se někomu ztratí dítě. Proto oceňuji, že náš systém pátrání po dětech takhle funguje, a přeji si, aby hledaných dětí bylo co nejméně,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan.

Při pátrání po dítěti v bezprostředním ohrožení života nebo zdraví jsou první hodiny od zmizení naprosto zásadní. S každou další minutou navíc šance na nalezení dítěte výrazně klesá. Do pátrání jsou proto zapojeny nejen všechny složky integrovaného záchranného systému, ale i dobrovolníci z řad veřejnosti. Ti jsou vždy okamžitě informováni skrze mobilní aplikaci ECHO o aktuální situaci. Přes tuto aplikaci navíc mohou uživatelé jedním stisknutím zavolat Policii ČR a předat relevantní informace.
Aplikace je volně ke stažení na https://www.aplikaceecho.cz/.

Další podrobnosti, včetně preventivních videí, naleznete na webu Policie ČR ZDE

informuje redakce OPK