Vzpomínáte si, jaký býval po prázdninách Váš návrat do školy? Na co jste se nejvíce těšili Vy? Někdo zřejmě na spolužáky, někdo na své oblíbené učitele, někdo možná na tělocvik a někdo také možná vůbec na nic.. každý to měl asi jinak. Nový školní rok ale znamená „nový začátek“ a s tím je spojeno nejen mnoho nových výzev, radostí, ale i možná starostí..
S příchodem nového školního roku bychom tedy určitě neměli opomenout několik zásadních oblastí prevence a bezpečnosti, které jsou samozřejmě platné i účinné po celý školní rok:
- Po cestě do školy je potřebné dávat pozor při přecházení, zvláště u takového přechodu, který není hlídaný nebo přehledný. Stejně tak pokud děti jezdí do školy samy například na koloběžce, kole, v autě pak na zabezpečení a čekání dětí ve voze atd. Podrobnosti na webu Policie ČR. Například i pro koloběžky, nejen elektro, platí určitá pravidla.
- zdraví, bezpečnost a hygiena. Při příchodu do školy je potřebné – (dokud tomu nebude jinak dle nařízení) dodržovat pravidlo „3 R“ – ruce, přiměřená ochrana nosu a úst, rozestupy, dodržování hygienických opatření
- pozor také na úrazy a zdraví. Děti se velmi těší na spolužáky, o přestávkách se může stát nějaký malér. Je potřeba vědět, na koho se v případě úrazu obrátit a jak postupovat. Žák by měl mít možnost vždy se s důvěrou obrátit na svého učitele, který mu pak poradí, jak úrazy řešit (elektřina, mobilní zařízení, fyzická zranění, nešťastná náhoda, fyzické napadení např. jiným spolužákem/spolužačkou)
- pozor na krádeže. Děti si v novém školním roce do školy nosí nové věci, pomůcky. Opět je potřebné vědět, jak reagovat a na koho se obrátit v případě, že se mi něco takového stane a na koho se obrátit v případě problému hlavně doma, ale i ve škole.
- pozor v případě, že dítě poškodí cizí majetek nebo odcizí majetek. Je dobré jej poučit, jak se chovat k vlastním i cizím věcem i lidem, že je důležité právní vědomí a etika.
- pozor na zapomínání vlastních věcí (sportovní vybavení, pouzdra, mobily, další drahá zařízení). V každé škole by mělo být místo, kde by se měly umísťovat „ztráty a nálezy“ a kam by je někdo měl zanést. Když najdeme něco na ulici – je to jinak. Každopádně, když něco najdeme – peníze apod. je potřebné to odevzdat na příslušné místo.
- pozor na alkohol a jiné návykové látky (i kouření) – opět je vymezeno školním řádem, co se do školy smí a nesmí nosit a hlavně to opravdu nedopadá dobře. Mnoho dětí si vůbec neuvědomují rizika s tím spojená. I třeba tím, že může dojít k jejich intoxikaci alkoholem nebo jinou návykovou látkou.
- vyučování a bezpečnost prostředí. K tomu slouží školní řád. Vymezuje, co je dovoleno a co už není.
- pozor i při mimoškolních a volnočasových aktivitách. Na hřištích, v parku i zde nám může hrozit úraz nebo nebezpečí
- kyberbezpečnost. Zde je to úplně stejně jako mimo „online“ výuku.
V případě, že probíhá distanční nebo hybridní výuka, je potřebné dbát doporučení a pravidel na zabezpečení zařízení a zásady bezpečného chování. V případě, že není dovoleno ve výuce používat mobil a další vlastní zařízení, je potřebné respektovat pokynů uvedených ve školním řádu a nebo se zeptat přímo učitele.
- napadení, kyberšikana, sexuální napadení, obtěžování. Pozor na to, s kým se bavíme. S kým odcházíme ze školy, kdo nám co nabízí apod. To znamená, žádné „dárky“ od cizích lidí, žádné nasednutí do cizího auta s cizím člověkem a podobně.
- školní docházka. Mnoho dětí se po pár dnech může dostat do situace, že se jim do školy nebude „chtít“ a nebo začnou díky jiným vlivům přemýšlet nad tím, že do školy nepůjdou. V případě, že je školní docházka povinná, musí být řádná a pravidelná, případně vhodně omluvená absence. Pozor na záškoláctví. Je potřebné vědět, že z toho může mít problém dítě i rodič. „Omluvenky“ a absence ve vyučování a povinnosti s nimi spojené také stanovuje školní řád.
- duševní zdraví. Protože je začátek školního roku náročný pro všechny – děti, rodiče i pracovníky – je vhodné myslet na wellbeing a duševní zdraví tj. zdravý životní styl – čas na práci, čas na zábavu a odpočinek.
Zde tipy:
Video - Zvládání úzkostí u dětí (Pro rodiče a učitele)
Leták ke stažení
Když nastane problém, hlavní je se někomu svěřit a nebát se ho řešit!
V případě problému se ve Vaší škole určitě můžete obrátit na výchovného poradce či ještě lépe školního metodika prevence a nebo učitele či jiného dospěláka, ke kterému máte důvěru.
Rodiče se také mohou na školu obracet nejen v rámci třídních schůzek, ale i průběžně po domluvě s jednotlivými pracovníky školy.
informuje redakce OPK a Lucie Kosová