Dne 22. března 2023 proběhla na Ministerstvu vnitra tisková konference, která představila nový modul mobilní aplikace Bright Sky. Tato aplikace od Nadace Vodafone, kterou Ministerstvo vnitra podporuje svojí záštitou a kterou společně s Policií ČR pomáhá rovněž odborně tvořit a šířit v praxi, již čtyři roky pomáhá obětem domácího násilí. Aplikace Bright Sky CZ | Nadace Vodafone ČR.
Policie ČR řeší ročně cca 8500 incidentů se znaky domácího násilí. K ochraně ohrožené osoby před dalšími útoky může policie vykázat násilnou osobu ze společného obydlí. V průměru bylo ročně v letech 2018-2022 policií vykázáno ze společné domácnosti cca 1200 násilných osob. V České republice si aplikaci stáhlo již více než 9 000 lidí. Každý měsíc aplikaci aktivně využívá průměrně 292 lidí, a jen za loňský rok volalo z aplikace na linku 158 přes 400 lidí. Přes aplikaci bylo také uloženo přes 450 důkazů pomocí funkce Můj deník.
Oběti domácího násilí se lépe vyznají ve svých právech | Nadace Vodafone ČR
Aplikace Bright Sky, kterou provozuje Nadace Vodafone, poskytuje kompletní, ověřené a aktualizované informace každému, kdo se nachází v násilném vztahu, nebo těm, kteří se v této souvislosti obávají o někoho blízkého. Nabízí adresář odborných služeb specializovaných na problematiku domácího násilí z celé ČR, dotazníky k vyhodnocení bezpečí (nebo naopak rizik) ve vztahu, informace o domácím a sexuálním násilí a nově i průvodce českými zákony, který jim lidsky a srozumitelně poradí s vybranými životními situacemi, které musejí řešit. Školením, jak aplikaci využít v praxi, projdou i pořádkoví policisté, kteří u případů domácího násilí zasahují.
Další aktivity Ministerstva vnitra na podporu prevence domácího násilí a boje proti němu
Ministerstvo vnitra se aktuálně intenzivně podílí na přípravě nové komplexní vládní právní úpravy domácího násilí, která obětem lépe pomůže identifikovat násilné vztahy a poskytne jim i větší ochranu a potřebnou pomoc. V oblasti prevence kriminality podporuje Ministerstvo vnitra dotačně profesionální organizace zaměřující se na práci s násilnými osobami a osobami nezvládajícími agresi s lidských vztazích. Také se významně odborně a finančně podílí na školení a specializaci policistů na oblast domácího násilí a jejich schopnost tyto případy lépe řešit a pomáhat obětem násilí. Řadu konkrétních úkolů pak plní v rámci Strategie prevence kriminality v ČR i Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí, které dokládají, že boj proti domácímu násilí a pomoc jeho obětem patří mezi priority vlády ČR a Ministerstva vnitra.
informuje redakce OPK MV a Markéta Sailer