ZTRACENÝ ať zůstane jen jeden

Každý rok si dne 25. května připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí – nebo také Pomněnkový den. Jeho historie se datuje od 25. května 1979, kdy se v New Yorku cestou do školy ztratil šestiletý Etan, který nikdy nebyl nalezen. V tu dobu kvetly pomněnky, a proto se pomněnka stala symbolem pohřešovaných dětí.

Policie ČR připomíná Mezinárodní den pohřešovaných dětí projektem, do kterého se zapojil zpěvák Marek Ztracený, který je sám otcem a proto myšlenku společného projektu bez rozmýšlení podpořil.

V následujících odkazech naleznete videospoty, které ve spolupráci s Policií ČR natočil Marek Ztracený:

Policie ČR: Pomněnkový den 1/3 – ZTRACENÝ ať zůstane jen jeden

Policie ČR: Pomněnkový den 2/3 – ZTRACENÝ ať zůstane jen jeden

Policie ČR: Pomněnkový den 3/3 – ZTRACENÝ ať zůstane jen jeden

Celá tisková zpráva Policie ČR  ZDE

Tiskovou zprávu k Pomněnkovému dni vydalo na svém webu samozřejmě i Ministerstvo vnitra. Především je zde zmíněn význam, který má v této problematice Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech, který provozuje Ministerstvo vnitra už od roku 2010. Jeho prostřednictvím se informace o pohřešovaném dítěti dostává rychle k Policii ČR, k mezinárodním organizacím a s pomocí médií i mezi širokou veřejnost. Rychlý, přesný přenos informací a počet osob zapojený do pátrání je totiž v takových případech klíčový.

Tisková zpráva také cituje slova pana ministra: „Loni sice děti nebyly tak často o samotě, nicméně pandemie covidu-19 se na nich podepsala jiným způsobem. Vyhrocené domácí prostředí nebo strach z návratu do školy, to vše může vést děti k radikálnímu řešení, kterým je útěk,“ upozorňuje ministr vnitra Jan Hamáček.

Celá tisková zpráva MV  ZDE

informuje redakce OPK