V poslední době v souvislosti s pandemií COVID - s nárůstem transakcí a nákupů „online,“ se zvýšilo množství kybernetických útoků. Útočníci velmi často používají techniky sociálního inženýrství.
Víte, jak snadné je „hacknout“ bankovní účet nebo z nás vylákat citlivé údaje?
A právě proto, aby bylo možné občany i osoby zvlášť zranitelné v kyberprostoru (děti a seniory) účinně chránit, přichází Policie ČR ve spolupráci s Českou bankovní asociací (ČBA) a ESET s preventivní kyberkampaní
Proč jsou preventivně - vzdělávací kyberkampaně pro nás tak důležité?
Poučený a vzdělaný koncový uživatel, což znamená „každý z nás,“ je pak schopen lépe reagovat na uvedené kybernetické útoky, hackery a podvodníky. Někdy se tímto dokáže pak i vyhnout nepříjemným situacím a možným škodám i vlastní újmě, které kybernapadení může každému z nás způsobit.
Funguje to stejně jako například při sebeobraně ve fyzickém světě. V případě, že Vás někdo bude chtít napadnout, často třeba nemusíte vědět, jak správně reagovat a co v takové situaci dělat, zvláště když se nám to děje poprvé. Člověk často ztuhne, může zareagovat neadekvátně nebo emotivně a právě tohle je ráj sociálních inženýrů. Sociální inženýři to ale vědí! Počítají totiž s tím, že budeme reagovat unáhleně, ve stresu a reagovat neadekvátně situaci. Zneužívají nejčastěji naši vlastní nevědomosti, důvěřivosti a přirozených emočních reakcí v nepředvídatelné situaci.
Jak se můžeme sami chránit?
Obecně právě prevencí a celoživotním vzděláváním.
A jak se ochránit konkrétně proti kybernetické kriminalitě? Hackerům, podvodníkům a sociálním inženýrům?
Například právě uvedenou kyberkampaní . Zde se sami můžete blíže seznámit s metodami sociálního inženýrství, phishingu, vishingu a dalších podvodných technik kyberútočníků.
Kampaň připravili kolegové z PČR právě proto, aby Vám i nám všem pomohli.
A také hlavně proto, abychom se všichni dokázali lépe v kyberprostoru zorientovat, pohybovat se co nejbezpečněji a tím i chránit sami sebe!
informuje redakce OPK a Lucie Kosová