Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pozor na novou záludnou vlnu útoků na Vaše bankovní účty

Publikováno dne: 16. 9. 2021

V poslední době v souvislosti s pandemií COVID - s nárůstem transakcí a nákupů „online,“ se zvýšilo   množství kybernetických útoků. Útočníci velmi často používají techniky sociálního inženýrství.

Víte, jak snadné je „hacknout“ bankovní účet nebo z nás vylákat citlivé údaje?

A právě proto, aby bylo možné občany i osoby zvlášť zranitelné v kyberprostoru (děti a seniory) účinně chránit, přichází Policie ČR ve spolupráci s Českou bankovní asociací (ČBA) a ESET s preventivní kyberkampaní

Proč jsou preventivně - vzdělávací kyberkampaně pro nás tak důležité?

Poučený a vzdělaný koncový uživatel, což znamená „každý z nás,“ je pak schopen lépe reagovat na uvedené kybernetické útoky, hackery a podvodníky. Někdy se tímto dokáže pak i vyhnout nepříjemným situacím a možným škodám i vlastní újmě, které  kybernapadení může každému z nás způsobit.

Funguje to stejně jako například při sebeobraně ve fyzickém světě. V případě, že Vás někdo bude chtít napadnout, často třeba nemusíte vědět, jak správně reagovat a co v takové situaci dělat, zvláště když se nám to děje poprvé. Člověk často ztuhne, může zareagovat  neadekvátně nebo emotivně a právě tohle je ráj sociálních inženýrů. Sociální inženýři to ale vědí! Počítají totiž s tím, že budeme reagovat unáhleně, ve stresu a reagovat neadekvátně situaci. Zneužívají nejčastěji naši vlastní nevědomosti, důvěřivosti a přirozených emočních reakcí v nepředvídatelné situaci.

 Jak se můžeme sami chránit?

Obecně právě prevencí a celoživotním vzděláváním.

A jak se ochránit konkrétně proti kybernetické kriminalitě? Hackerům, podvodníkům a sociálním inženýrům?

Například právě uvedenou kyberkampaní . Zde se sami můžete blíže seznámit s metodami sociálního inženýrství, phishingu, vishingu a dalších podvodných technik  kyberútočníků.

Kampaň připravili  kolegové z PČR právě proto, aby Vám i nám všem pomohli.

A také hlavně proto, abychom se všichni dokázali lépe v kyberprostoru zorientovat, pohybovat se co nejbezpečněji a tím i chránit sami sebe!

informuje redakce OPK a Lucie Kosová

Naše další webové stránky

Doporučené stránky našich partnerů

menuarrow-left