Veletrh FOR ARCH 2023 začal odborným seminářem Bezpečný domov

V úterý 19. září 2023, v 10.00 hod. se otevřely brány 34. ročníku Mezinárodního veletrhu FOR ARCH. První návštěvníci tak navštívili Poradenské centrum Ministerstva vnitra, které ve spolupráci s Policií ČR, Cechem mechanických zámkových systémů a Českou agenturou pro standardizaci poskytuje každoročně návštěvníkům veletrhu užitečné rady a informace z oblasti ochrany majetku, osob a prevence kriminality.

Doprovodný program veletrhu odstartoval odborný seminář Bezpečný domov organizovaný OPK MV ve spolupráci s partnery. Po zahájení semináře informací o vývoji v počtu vloupání a o preventivních aktivitách a kampaních v této oblasti ředitelem odboru prevence kriminality MV Michalem Barboříkem, byl v příspěvku Zuzanou Pidrmanovou a Veronikou Hodačovou z Policejního prezidia ČR představen informační web www.policie.cz/zabezpectese, který informuje o možnostech zabezpečení bytů, bytových domů, rodinných domů, rekreačních objektů a garáží či zahradních domků. Další příspěvek Heleny Linhartové z odboru prevence kriminality uvedl webovou aplikaci Mapy kriminality, která znázorňuje pomocí mapových podkladů registrované trestné činy a přestupky (zejména Policií ČR, ale obce mohou přidávat i vlastní přestupky). Účastníci byli seznámeni s obsahem zveřejněných informací, ovládáním aplikace a jejím využitím při preventivních aktivitách měst a obcí. V příspěvku cechmistra Cechu mechanických zámkových systémů Tomáše Pospíšila zaznělo upozornění na nekalé praktiky „šmejdů“ a byl představen nový Katalog doporučených výrobků obsahující i řadu dalších užitečných preventivních informací a pomůcek. V odpolední části semináře prezident Asociace bezpečná škola Libor Sladký uvedl praktické informace o využití kamerových systémů v bytových a panelových domech. Upozornil také na právní rámec užívání kamerových systémů. V posledním příspěvku hovořila Lucie Kosová z odboru prevence kriminality MV o chytré domácnosti a s tím spojených rizicích v oblasti kyberkriminality.

V rámci doprovodného programu má Poradenské centrum MV program i na další dny.

Ve středu 20. září byla hostem stánku Poradenského centra MV Česká agentura pro standardizaci (ČAS). Zájemcům byly představeny principy a pravidla tvorby norem a také informace z problematiky prevence kriminality v oblasti standardizace.

V pátek 22. září bude v Poradenském centru přítomen specialista Policie ČR, který návštěvníkům veletrhu představí problematiku vloupání do objektů a uvede různé příklady z praxe, které policisté v minulosti vyšetřovali.

Veletrh FOR ARCH 2023 je tedy v plném proudu, a to až do soboty 23. září. Stejně tak i Poradenské centrum MV. Srdečně Vás na další program zveme.

Pokud zvažujete návštěvu veletrhu a našeho Poradenského centra, můžete využít naší nabídky na volnou elektronickou vstupenku  ZDE

 

 

 

 

informuje redakce OPK MV a Petr Klíma